Skip to content

337 E Stearns St

Rahway, NJ 07065

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block289
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,117
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
41%
Improvement Value:$57,100
59%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+3.2%
2024$6,943+3.2%
2023$6,729+0.4%
2022$6,703+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5122, Page 321

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3519, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1931