Skip to content

345 E Stearns St

Rahway, NJ 07065

Built 1931

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block289
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
31%
Improvement Value:$88,400
69%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,486+3.3%
2024$9,187+3.2%
2023$8,904+22.9%
2022$7,244+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 6380, Page 2820Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 5988, Page 99Recorded1/9/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3378, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1931