Skip to content

876 Main St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Apr 9, 1991

Property Information

Block289
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
46%
Improvement Value:$48,600
54%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,665+3.3%
2024$6,455+3.2%
2023$6,256+0.4%
2022$6,233+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 3719, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1925