Skip to content

1533 Main St

Rahway, NJ 07065

Built 1944
Commercial

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block320
Lot6

Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
24%
Improvement Value:$62,700
76%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,276+3.1%
2024$6,085+3.5%
2023$5,876+0.8%
2022$5,831-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500

From:

To:

DeedBook 6027, Page 504Recorded10/20/2014

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4205, Page 37

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3438, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1944