Skip to content

1449 Main St

Rahway, NJ 07065

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block326
Lot8

Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
24%
Improvement Value:$65,700
76%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,518+3.1%
2024$6,319+3.5%
2023$6,103+0.8%
2022$6,056-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 5973, Page 485Recorded9/25/2013

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4243, Page 11

Property Sale

Sale
$77,400
DeedBook 3447, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1952