Skip to content

1598-1600 Essex St

Rahway, NJ 07065

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block321
Lot14

Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
39%
Improvement Value:$134,200
61%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,742+47.7%
2024$11,334+3.5%
2023$10,946+0.8%
2022$10,861+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 6498, Page 2498Recorded2/2/2023

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

DeedBook 6097, Page 514Recorded12/24/2015

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5924, Page 302

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5110, Page 48

Property Sale

Sale
$136,900
DeedBook 4753, Page 253

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3094, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1960