Skip to content

1435 Main St

Rahway, NJ 07065

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block326
Lot6

Zoning---
Sq Footage10
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,900
27%
Improvement Value:$256,500
73%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,573+3.2%
2024$25,761+3.5%
2023$24,879+0.8%
2022$24,686-1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,450,000
DeedBook 5626, Page 570

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3423, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1947