Skip to content

1193 Whelan Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1963

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block347
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
40%
Improvement Value:$54,500
60%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,702+3.3%
2024$6,491+3.2%
2023$6,291+0.4%
2022$6,267+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft864DeedBook 6529, Page 2306Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft864DeedBook 6481, Page 2849Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$265,500
DeedBook 5529, Page 550

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4732, Page 32

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3937, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1963