Skip to content

1916 Henry St

Rahway, NJ 07065

Built 1962

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block354
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
37%
Improvement Value:$85,400
63%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+3.3%
2024$9,682+7.9%
2023$8,974+0.4%
2022$8,940+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,144DeedBook 6403, Page 2175Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 6299, Page 502Recorded12/10/2018

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5312, Page 224

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 4484, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1962