Skip to content

857 E Milton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block355
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
40%
Improvement Value:$74,800
60%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+3.2%
2024$9,281+13.2%
2023$8,195+0.4%
2022$8,165+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,152DeedBook 6454, Page 2378Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3577, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1950