Skip to content

1820 Paterson St

Rahway, NJ 07065

Built 1946

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block367
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,700
32%
Improvement Value:$85,900
68%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375+3.3%
2024$9,080+3.2%
2023$8,800+0.4%
2022$8,767+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6219, Page 142Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3546, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1946