Skip to content

2077 Wall St

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block358
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
38%
Improvement Value:$83,500
62%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+3.3%
2024$9,610+6.8%
2023$9,002+0.4%
2022$8,968+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,417DeedBook 6443, Page 2799Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,417DeedBook 5996, Page 734Recorded3/27/2014

Property Sale

Sale
$120,600
DeedBook 3651, Page 218

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 3410, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1957