Skip to content

2093 Wall St

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block358
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
41%
Improvement Value:$74,500
59%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,397+3.2%
2024$9,101+3.2%
2023$8,821+0.4%
2022$8,788+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,417DeedBook 6251, Page 446Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3560, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1955