Skip to content

2044 Wall St

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 21, 2009

Property Information

Block359
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
41%
Improvement Value:$73,100
59%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+3.2%
2024$8,943+3.2%
2023$8,668+0.4%
2022$8,635+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5798, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1957