Skip to content

1642 Columbus Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block371
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class25
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
36%
Improvement Value:$62,800
64%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,264+3.2%
2024$7,036+3.2%
2023$6,819+0.4%
2022$6,793+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 6207, Page 729Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5773, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1960