Skip to content

87 Russell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1941

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block37
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,189
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
47%
Improvement Value:$70,200
53%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856+3.2%
2024$9,546+3.2%
2023$9,252+0.4%
2022$9,217+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5428, Page 347

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3635, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1941