Skip to content

129 Russell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block37
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
38%
Improvement Value:$103,500
62%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,322+3.2%
2024$11,934+7.7%
2023$11,080+0.4%
2022$11,038+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940