Skip to content

121 Russell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1941

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Jul 1, 1985

Property Information

Block37
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
35%
Improvement Value:$116,900
65%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,314+3.2%
2024$12,895+3.2%
2023$12,498+0.4%
2022$12,451+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 3410, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1941