Skip to content

677 E Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1921

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 6, 2007

Property Information

Block388
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2A-F&CB&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
49%
Improvement Value:$62,300
51%
Total Assessment$122,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,049+3.2%
2024$8,764+3.2%
2023$8,494+0.4%
2022$8,462+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5685, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1921