Skip to content

708 E Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1917

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block388
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
35%
Improvement Value:$93,700
65%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604+3.2%
2024$10,270+3.2%
2023$9,954+6.4%
2022$9,355+39.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6375, Page 2884Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,104DeedBook 6337, Page 2366Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3220, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1917