Skip to content

823 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Date
Oct 31, 1984

Property Information

Block40
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
47%
Improvement Value:$60,000
53%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+3.2%
2024$8,133+3.2%
2023$7,882+0.4%
2022$7,853+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3386, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1940