Skip to content

803 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1946

Owner
---
Last Sale Price
$487,450
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block40
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
41%
Improvement Value:$76,500
59%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,619+3.2%
2024$9,316+10.8%
2023$8,411+0.4%
2022$8,379+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$487,450
Sq Ft1,152DeedBook 6589, Page 20Recorded7/24/2025

Property Sale

Sale
$284,000
Sq Ft1,152DeedBook 6432, Page 2335Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 5731, Page 687

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 5386, Page 265

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5267, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1946