Skip to content

79 Richmond Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1948

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 20, 2004

Property Information

Block41
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
42%
Improvement Value:$86,800
58%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,085+3.2%
2024$10,736+3.2%
2023$10,406+0.4%
2022$10,367+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5475, Page 544

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5280, Page 58

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 4188, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1948