Skip to content

268 Berthold Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$235,500
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block47
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
44%
Improvement Value:$82,100
56%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+3.2%
2024$10,457+3.2%
2023$10,135+0.4%
2022$10,097+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,500

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 6081, Page 835Recorded9/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 1956