Skip to content

258 Berthold Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$71,500
Last Sale Date
Feb 13, 1982

Property Information

Block47
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
43%
Improvement Value:$84,500
57%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,974+3.2%
2024$10,629+3.2%
2023$10,301+0.4%
2022$10,263+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 3283, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1956