Skip to content

229 Villa Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block4
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
50%
Improvement Value:$62,900
50%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315+3.2%
2024$9,022+3.2%
2023$8,744+0.4%
2022$8,712+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3621, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1950