Skip to content

252 Tehama St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block4
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
52%
Improvement Value:$58,600
48%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+3.2%
2024$8,714+3.2%
2023$8,445+0.4%
2022$8,414+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5932, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1950