Skip to content

196 Tehama St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block4
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
50%
Improvement Value:$62,200
50%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+3.3%
2024$8,972+3.2%
2023$8,696+0.4%
2022$8,663+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 5835, Page 522

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4753, Page 18

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3569, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1950