Skip to content

313 Jensen Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1969

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 9, 2009

Property Information

Block53
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
56%
Improvement Value:$50,300
44%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,516+3.3%
2024$8,248+3.2%
2023$7,994+0.4%
2022$7,964+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5748, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1969