Skip to content

458 W Milton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 18, 2010

Property Information

Block141
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
48%
Improvement Value:$48,800
52%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,013+3.3%
2024$6,792+3.2%
2023$6,583+0.4%
2022$6,558+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5808, Page 343

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5413, Page 115

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4555, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1910