Skip to content

942 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block49
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB-F&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
35%
Improvement Value:$125,900
65%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,343+3.2%
2024$13,892+12.2%
2023$12,380+0.4%
2022$12,333+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5584, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1953