Skip to content

606 Hemlock St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Nov 16, 1999

Property Information

Block60
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
44%
Improvement Value:$83,900
56%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,130+3.3%
2024$10,780+3.2%
2023$10,447+0.4%
2022$10,408+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4903, Page 30

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 3570, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1950