Skip to content

578 Hemlock St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block60
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
47%
Improvement Value:$72,400
53%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+3.2%
2024$9,883+3.2%
2023$9,578+0.4%
2022$9,543+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950