Skip to content

560 Hemlock St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block60
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
49%
Improvement Value:$66,000
51%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+3.2%
2024$9,281+3.2%
2023$8,995+0.4%
2022$8,961+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$288,500
DeedBook 5832, Page 525

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4186, Page 185

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 3739, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1950