Skip to content

512 Sycamore St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 12, 2010

Property Information

Block62
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
49%
Improvement Value:$63,200
51%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,160+3.2%
2024$8,872+3.2%
2023$8,598+0.4%
2022$8,566+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5812, Page 299

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5790, Page 239

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4885, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1925