Skip to content

363 Grove St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 28, 2008

Property Information

Block64
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
45%
Improvement Value:$79,400
55%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,656+3.3%
2024$10,321+3.2%
2023$10,002+0.4%
2022$9,965+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5730, Page 498

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5359, Page 700

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5156, Page 35

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4609, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1925