Skip to content

595 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$385,500
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block65
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
30%
Improvement Value:$133,500
70%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,144+3.3%
2024$13,699+3.2%
2023$13,276+0.4%
2022$13,227+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,500

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 6253, Page 711Recorded3/29/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5799, Page 233

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5412, Page 513

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 4748, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925