Skip to content

372 W Meadow Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block65
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
33%
Improvement Value:$104,400
67%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,604+3.3%
2024$11,239+3.2%
2023$10,892+0.4%
2022$10,851+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3195, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1940