Skip to content

634 St Georges Avenue

Rahway, NJ 07065

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2001

Property Information

Block65
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
33%
Improvement Value:$92,800
67%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256+3.2%
2024$9,933+3.2%
2023$9,627+0.4%
2022$9,591+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3637, Page 367

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3324, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1983