Skip to content

464 Stanley Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1935

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Sep 21, 2000

Property Information

Block66
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
47%
Improvement Value:$73,600
53%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+3.2%
2024$9,969+3.2%
2023$9,662+0.4%
2022$9,626+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5034, Page 264

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 3638, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1935