Skip to content

627 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Mar 6, 1986

Property Information

Block66
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
40%
Improvement Value:$83,800
60%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397+3.3%
2024$10,069+3.2%
2023$9,759+0.4%
2022$9,723+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3445, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1955