Skip to content

433 W Meadow Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1924

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Apr 8, 2004

Property Information

Block66
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
45%
Improvement Value:$80,600
55%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,811+3.2%
2024$10,471+3.2%
2023$10,148+0.4%
2022$10,111+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 5427, Page 659

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4398, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1924