Skip to content

687 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block67
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
40%
Improvement Value:$87,600
60%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+3.2%
2024$10,421+25.5%
2023$8,306+0.4%
2022$8,275+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,396DeedBook 6424, Page 181Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 5404, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1925