Skip to content

449 Stanley Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block67
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
42%
Improvement Value:$89,100
58%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,441+3.3%
2024$11,081+3.2%
2023$10,739+0.4%
2022$10,699+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5595, Page 27

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 3184, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1925