Skip to content

504 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block67
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
35%
Improvement Value:$95,200
65%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.2%
2024$10,507+3.2%
2023$10,183+0.4%
2022$10,145+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 5554, Page 728

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5242, Page 137

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4945, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1950