Skip to content

244 Walters St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 9, 2008

Property Information

Block72
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
39%
Improvement Value:$84,600
61%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,337+3.2%
2024$10,012+3.2%
2023$9,704+0.4%
2022$9,667+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5710, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1925