Skip to content

672 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block77
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
37%
Improvement Value:$76,200
63%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,019+3.2%
2024$8,736+3.2%
2023$8,466+0.4%
2022$8,435+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 6229, Page 263Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$106,250
DeedBook 3707, Page 175

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3451, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1920