Skip to content

184 Coddington St

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block79
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
48%
Improvement Value:$60,500
52%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,174+3.2%
2024$9,854+3.2%
2023$9,551+0.4%
2022$9,515+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5515, Page 648

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5114, Page 167

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3287, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1955