Skip to content

899 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$5,050
Last Sale Date
Feb 4, 1986

Property Information

Block82
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
37%
Improvement Value:$70,800
63%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+3.2%
2024$8,097+3.2%
2023$7,848+0.4%
2022$7,818+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$5,050
DeedBook 3441, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1910