Skip to content

39 W Stearns St

Rahway, NJ 07065

Built 1926

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block82
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,059
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
37%
Improvement Value:$79,500
63%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345+25.5%
2024$7,445+3.2%
2023$7,215+0.4%
2022$7,188+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,059DeedBook 6500, Page 2584Recorded2/22/2023

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5352, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1926